Parfümcüler ve Parfümleri

O kadar çok parfümcü ve parfüm vardır ki hepsini burada anlatmak mümkün değildir. Bunların arasında en önemlilerini, parfüm konusunda daha çok bilgi sahibi olmanız amacıyla belirtmek istedik.
Hazırlayan: Ozan EMREN

ARDEN
Kraliçe II. Elizabeth ‘in en gözde parfümü olan Elizabeth Arden’ in tatlı çiçek parfümü Blue Grass (1935), Arden ‘in Virginia ‘daki evinin pencerelerinden görünen manzaraya istinaden adlandırmıştır.Red Door parfümü frezya, yabani menekşe, kabe samanının bitirici teması ve bal izleri ile karıştılmış kırmızı gül, yasemin, inci çiçeği ve kışın açan nadir doğu orkideleri ile bestelenmiş dokunaklı bir çiçek karışımıdır.

ARMANI
Moda tasarımcısı, Giorgio Armani ‘nin Gio ‘su 1993 yılında piyasaya sürülmüştür.Vanilya, amber ve odunsu notalar bazında, yeşillik, meyve-çiçek, üst notları ve gerçek sümbül kokusu, bir miktar şefteli ve yasemin, gardenya, sümbülteber ve portakal tomurcuğu ana notaları ile bestelenmiştir.Her zaman en gözde kokulardan biri olan Acqua di Gio (1995), miskimsi bir odunsu baz üzerinde temellendirilmiş deniz notaları, taze çiçeksiler ve ıtırşahi içeren saydam bir kokudur.

ASHLEY
Laura Ashley ‘nin güzel çam flokanları pek çok tonda çiçek ile dağlanmıştır ve şeftali, gardenya, sümbül ve bergamot üst notaları, nergis, gül, yaemin, orkide, karanfil(baharat) ve karanfil çiçeğinin ana notaları ile misk, vanilya, siklamen ve sandal ağacının alt tonları ile yumuşak, meyveli, çiçeksi bir koku olan Laura Ashley No:1′i içerir.Harika kumaş ve elbiselerinden hiç de aşağı kalmayan gerçek bir romantik kokudur.

BELLANCA
Antonia ‘s Flowers ‘ın (1984) yaratıcısı olan East Hamton, New York ‘lu Antonia Bellenca büyükannesinin bahçesi ile ilgili hatıralardan etkilenmiştir.Antonia manolya, leylak, meyvemsi notaların latif aromalarını çiçek ayarları ile frezya ve yasemin ile birleştirmiştir.Bu kokunun sadık takipçileri vardır ve oldukça güzeldir.

BOUCHERON
Boucheron Parfümleri ‘nin Boucheron Classic ‘i (1988) yarı oriental çiçek notalarının sıcak ve duygusal bir buketidir.Aynı ismi taşıyan mücevhercinin tasarladığı altın bir halkada safir bir kapşonu andıran zarif bir şişede satışa sunulmaktadır.

BVLGARI
Ana merkezi Roma ‘da olan dünyaca tanınmış mücevherci Bulgari, Bulgari Eau Parfumee (1993) bergamot, portakal tomurcuğu, kakule, biber ve kişniş üst notaları, Bulgaristan gülleri ve Mısır yasemini etrafında merkezlenmiş ve olağan dışı odunsu notalar ve yeşil çay esansı ile bestelenmiştir.Bu kokuyu yaratmak için Bulgari ‘ye çay emdirilmiştir çünkü bu yaygın içecek “mola zamanı, rahatlama ve meditasyon” u sembolize eder.

CACHAREL
Cacharel ‘in kurucusu Fransız erkek terzisi Jean Bousquet, kokusunu şu kelimeler ile tarif eder.”Anais Anais (Pers aşk tanrıçası) leylak kokuları ile özü romantizm olan bir kokudur.”Kadınsı, genç ve hoş bir koku olan Anais Anais, kumaş desencisi Liberty of London tarafından tasarlanan şeftali pembesi ve açık yeşil etiketi çiçeksi baskılı, kar beyazı opalin bir cam şişede sunulmaktadır.Yunanlıların ve Romalıların saflık sembolü Madonna leylakları bu kokunun ana kısmını oluşturur.453 gr. leylak yağı elde edebilmek için bir ton leylak taç yaprağına gerek vardır.Anais Anais 1978 ‘deki takdiminden bu yana en iyi satan kokulardan biridir.

CARON
Caron ‘un bilinen parfümleri Ernest Daltroff ‘un 1903 ‘te bu parfüm adlı evini açması ile başlar.Narcisse Noir (1911) gül, yasemin ve portakal tomurcuğu notaları ile Caron ‘un parlamasını sağladı.

CARTIER
Ünlü mücevherci Jacques Cartier, So Pretty de Cartier ‘yi başarı ile takdim ettikten sonra ufkunu parfüme doğru genişletti.Bu özel kokuda dikkat çekici üç nokta vardır;has gül, Floransa süseni ve Brezilya elmas orkidesi.Gül sadece Mayıs ‘ta açar ve bu parfümün bir şişesi 12.000 taç yaprağın özünü içerir.Süsen bu gün parfümerideki en pahalı bileşendir ve nadir orkidenin kokusu, eldesini hoş bir işlem haline getiren, alacakaranlıktan sadece elli dakika önce havaya salınır.

CARVEN
Ma Griffe (1946) ile ünlü Fransız erkek terzisi Mme.Carven ‘in kokusu romantik bir çiçek chypre ‘dir ve aynı zamanda kendi kişisel kokusudur.Barbara Walters ‘ın gözdesi olan bu koku yeşillik notaları, yosunlar, çiçekler, odunlar ve miskin topraksı bir harmanı ile klasik bir kokudur.

CHOPARD
Avrupa ‘da yaygın olan Casmir (1991), Amerikan pazarına 1994 ‘te Lancester Grubu tarafından getirilmiştir.Chopard aynı zamanda yetenekli bir mücevhercidir.Onun bu kokusu canlı mango, şeftali ve Hindistan cevizi eşlenmiş, vanilya, sandal ağacı ve paçulinin egzotik zenginliğini içeren meyveli bir orientaldir.Chopard Heaven (1995) parıltılı bir turunçgil-amberdir.

CLAIBORN
On yılık bir Amerikan moda tasarımcılığının ardından, Liz Claiborn aynı adı taşıyan parfümünü 1986 ‘da takdim etti.Canlandırıcı, gösterişli bir harman olarak bu meyvemsi çiçek suyu hafif bir çiçeksi ahenk ve kadife çiçeğinin sıcak odunsu notaları ile yaşamımıza katılmıştır.

CRABTREE & EVELYN
Evelyn (1993) bu şirketin ilk parfüm sıvısıdır.İlk intibanın gül olmasına rağmen, bu kokuyu 85 bileşen meydana getirmektedir.İngiliz gül yetiştiricisi David Austin usta prfümcü Grasse, Fransa ‘lı V.Mane ile birlikte sekiz yıldan fazla bir çalışmanın ardından geliştirmiştir.Bu parfüm için Evelyn, gülünün kesin ifadesini yaratmak için Canlı Çiçek Teknolojisi uygulanmıştır.

DE LA RENTA
Oscar de la Renta ‘nın Oscar ‘ı (1978), annesinin bahçesindeki, Dominik Cumhuriyeti ‘ne özgü olan beyaz çiçeklerden esinlenen bir çiçeksi amber parfümdür.Meyve ve baharat üst notalarının sümbülteber, Mayıs gülü, yasemin ve ylang-yalang ana harmanı, mürsafi, çeveşir otu reçinesi, karanfil (baharat), paçuli, lavanta ve sandal ağacının odunsu bir ahengi ile ısıtılır.

DIOR
Christian Dior, House of Dior ‘u 1947 ‘de kurdu ve aynı yıl Miss Dior ‘u piyasaya sundu.Bu parfüm chypre, adaçayı, gardenya, kasnı otu sakızı, gül, yasemin, portakal çiçeği, paçuli ve laden reçinesi ile bir yeşil çiçeksidir.1956 ‘da parfümcü Edmond Roudnitska Dior ‘un Diorissimo ‘sunu “İçinde yetiştiği ormanların ve tarifsiz bahar atmosferinin de kokusuna sahip saf bir inci çiçeği kokusu”diye tarif etmiştir.

ELLIS
Perry Ellis ‘in 360 ‘ı (1993) Amazon leylağı, osmundus, canlı kavun, mandalina ve mavi güllerin temiz ve parlak bir karışımıdır.Ana kısmı müge, nergis ve lavantanın adaçayının teması ile zengin, beyaz bir çiçek buketidir.Baz notalarını amber, sandal ağacı, Kabe samanı, vanilya ve misk oluşturur.

EROX CORPORATION
Realm for Women (1993) oriental bir kokudur ve sentetik insan feromonlarını içeren ilk üründür.Feromonlar iletişim için kullanılan koku uyarılarıdır.Feromon Yunanca pherein (taşımak) ve hormon (uyarmak) ‘dan gelir.Üst notalar Sicilya mandarini, İtalya Çin tarçını ve Mısır kadife çiçeği ile başlar, taze canlı şakayık ve nergis ile devam eder.

GIVENCHY
Hubert de Givenchy, Fransız erkek terzisi, özellikle Audrey Hepburn için L ‘interdit (yasak biri) adını verdiği bir parfüm hazırladı ve 1957 ‘de halka sunarken onun sevimli yüzünü kullandı.Chypre çiçeği ve çok satan bir karışım olan Ysatis, 1985 ‘de ortaya çıktı.Üst notaların mandarin, Hindistan cevizi, bergamot, ylang-ylang, yeşillik ve gül ağacıdır, merkezi teması gül, süsen, sümbülteber, yasemin, nergis ve karanfil çiçeğidir.Sıcak baz notaları meşe yosunu, Kabe samanı, paçuli, defne romu, vanilya, karanfil(baharat), bal ve misk kedisi miski içerir.

GOUTAL
Annick Goutal kokuları karışım ve tabakalanmış halde olan çok tanınmış bir Fransız parfümcüdür.Passion (1986) sümbülteber, yasemin ve vanilyanın bir duygusal, ana harmanıdır.Onun uzun süreli çiçeksi kokusu tamamen kadınsı ve zevk vericidir.Gül özütü altı değişik gülün bir karışımıdır;Bulgaristan, Mayıs, Türk, Şam,Mısır ve Fas…Eau d ‘Hadrien Sicilya limonu, greypfrut, ağaç kavunu ve selvinin tazeleyici mayhoş, turunçgile yakın bir harmanıdır.Evde, tenis kortunda ve yürüyüşe çıkarken sportif, aktif bir koku arayan erkek ve kadının birlikte kullanabileceği bir parfümdür.Gardenia Passion bu kremsi tomurcukların unutulmaz kokusunu içinde barındırır.

HAISTON
İmza koku Haiston (1975), yeşil notaları meyvemsi esansların takip ettiği ve bir amber bazının bir çiçek buketini desteklediği bir chypre-çiçeksi harmanıdır.

HAYMEN
Gale Fred Haymen ‘in Giorgio ‘su (1982) Beverly Hills ‘teki Rodeo Drive adlı butiklerinden sonra isimlendirilmiştir.Etkileyeci bir koku ve tüm zamanların en çok satan kokularından biri olarak, yasemin, gül, karanfil çiçeği, gardenya, portakal çiçeği, papatya, sandal ağacı ve paçuli etrafında odaklanmış ana bir çiçeksidir.

KENZO
Kenzo, Japon bir tasarımcı, enerjik ve güzel bir yaz günü gibi sıcak bir koku.Parfum d ‘Ete ile çıka geldi.Yeşil yapraklar, gövdeler, gül, şakayık, yasemin ve nadir tropikal çiçeğin ve tomurcuklarının güneşte açışının kokulu ahengi… Kashaya 1996 ‘da kayısı, sümbül, gül ve canlı çiçek analizi yöntemi ile canlı bir çiçeğin kokusunun aynısının üretildiği yöntem ile “canlı” ak asma üst notaları ile sunuldu.

LAGERFELD
Karl Lagerfeld, moda tasarımcısı, 1975 ‘te tanıttığı Chloe ‘yi üretti.Bu kokunun ana gövdesi unutulmaz bir aroma olan sümbülteber kokusudur.Yasemin, portakal çiçeği ve hanımeli notaları da mevcuttur.Bir diğer Lagerfeld kokusu olan Sun Moon Stars oriental üst tonları ile bir modern çiçeksidir.Güneşsever hanımeli, gece açan yasemin, portakal tomurcuğu ve nergis ile birlikte bestenin merkezindedir.Enerjik baz notaları sandal ağacı, amber ve misk içerir.

LANCOME
Lancome 1935 ‘te Armand Petitjean tarafından kurulmuştur.1991 ‘de sunumundan itibaren dünyada en çok satan on parfüm arasında olan Tresor, gül, müget, leylak ve kayısı tomurcuklarını, vanilya çiçeği ve süsen orta notaları ve sandal ağacı, amber ve misk baz notaları ile harmanlar.

LAUREN
Amerika ‘lı tasarımcı Ralph Lauren ‘in taze, kadınsı Lauren ‘i 1978 ‘de piyasaya sürülmüştür.O, yeşil notaların sonsuz bir klasiği ve fulya, menekşe, müget, Bulgaristan gülü ve yasemin merkezinde, yabani kadife çiçeğinin, karanfil çiçeği ve Kabe samanı bazında yüzdüğü, sıcak odunsular ve egzotik baharatlar ile dengelenmiş bir meyveli-çiçeğimsidir.

LEY
İsveçli tasarımcı Magaretha Ley, Escada ‘yı 1990 ‘da tanıttı.Bu florental (çiçek-oriental) koku, bergamot, Fransa ‘nın güneyindeki sümbüllerden üst notalara ve bir şeftali ve Hindistan cevizi buketine sahiptir.Ana notalar yasemin, ylang-ylang, portakal çiçeği ve süsen olup bir Madagaskar vanilyası ve Hindistan sandal ağacı bazında toz misk arka planı üzerinde dinlenir.

MIGLIN
Marilyn Miglin ‘in Pheromone ‘u (1980) ilişiğinde, onun bizle paylaşma nezaketi gösterdiği ilginç bir hikayeye sahiptir.Parfüm tarihini araştırırken, Marilyn eski Mısır medeniyetinde bazı kokuların altından bile daha pahalı olduklarını öğrenmiş.Mısır ‘da taş duvarlar üzerindeki hiyeroglif yazılarında parfüm tariflerinin yazılı olduğunu keşfetti.Bir Mısırolog antik parfümlerin sırlarını içeren yazıları deşifre etti.New York ‘a dönüşünde olayla ilgilenen parfümcü Ms.Miglin, beş bin yıldan fazla bir zaman önce uygulanan yöntemlerin karmaşıklığı karşısında şaşkına dönmüştü.Pheromone 179 nadir ve pahalı esans, kuvvetli çiçeksi, egzotik yeşillik nota, baharat ve odunsu notaların dengeli bir harmanıdır.Magic adlı kokusu Belçika siyah frenk üzümü, yasemin, Fas tatlı badem yağı ve Kalabriya bergamotu üst notaları ile”gizemli bir arttırıcılığa”sahiptir.Ana notalar vanilya, sardunya ve erik olmuştur.

MILLER
Nicole Miller ‘in aynı isimli imza kokusu, parfümeride yeni bir kavram, tüm vücuda bir koku silüeti örtmek için tasarlanmış olup ruh-çiçeksi diye adlandırılmıştır.

MILLOT
Millot 19.yüzyılda kurulmuş ve tozumsu bir koku tülü ile bir çiçeksi chypre olan Crepe de China (1925) ile ünlenmiştir.Yaratıcısı Jean Desprez, 1962 ‘de Bal a Versailles ‘i tasarlayarak devam etti.Yasemin, gül ve portakal tomurcuğu bestesi ilk izlenimi yaratır;merkezde sandal ağacı, paçuli ve Kabe samanının baharatsı ahengi uzun etkili misk, kedi miski ve griamber ile ana gövdeyi oluşturur.

MIYAKE

1992 ‘de Issey Miyake, L ‘Eau d ‘Issey ‘i takdim etti.Taze yeşil notalar, şakayığın çiçeksi özü, beyaz leylak ve baharatsı karanfil çiçeğinin bir dokunuşu ile beneklenmiş, çiyli, suya özgü bir koku.Bu meyveli koku taze, canlandırıcı ve günlük, sportif, gündüz kullanımı için harika bir kokudur.

MUGLER
Thierry Mugler ‘ın Angel ‘i (1992) böğürtlen üst notaları, yeşillik ve meyvemsi notaları, vanilya ve paçuli ile bitirilmiş çukulata ve karamelin latif ana merkezi ile baharatsı oriental kokuların mükemmel bir örneğidir.Mugler kokunun anlamının “çocukluk anılarının karışımı” olduğunu söylemektedir.Onun kişisel sembolü yıldızdır ve Angel ‘in flakonu kristal mavisi beş köşeli yıldızdır.

PENHALIGON
1870 ‘te William Henry Penhaligon, Londra ‘da bir berber dükkanı açtı ve en kısa zamanda Hammam Bouquet adında yasemin ve sandal ağacından bir koku üretti.Kokunun yaygın kullanımı onu Londra sosyetesinin sıhhatine içilen bir bireyi haline gelmesine yardımcı oldu.Oxfordshire ‘de Blenheim Palace ‘da doğan Sir Winston Churchill onuruna, Penhaligon bu gün en fazla satan bir misket limonu ve çam harmanı olan Blenheim Bouquet ‘ini yarattı.

ST.LAURENT

Opium Yves St. Laurent tarafından 1997 ‘de piyasaya sürüldü ve ani bir başarı yakaladı.Opium karanfil çiçeği, gül, inci çiçeği ve yasemin çiçeksi notaları ile mürsafi, benzoin ve sandal ağacının sıcak bir oriental kokusudur.Eriğin meyvemsi üst notaları biber, karanfil(baharat) ve kişniş ile baharatlandırılmıştır.Opium for men 1996 ‘da çıkmıştır.Baskın notası vanilya olan canlandırıcı bir orientaldir.Siyah frenk üzümü ve yıldız anason üst notalarına sahiptir.Baharatsı ana gövde zencefilimsi Çin galangali ve şeçuan biberini birleştirir.Atlas sediri ve tolu balzamının sıcak ve odunsu baz notaları kokuya özgün bir imza kazandırır.Gül severler Yves St. Laurent ‘in Paris ‘ini kesinlikle denemelidirler.

SCHIAPARELLI
1930 ‘ların sürrealist moda tasarımcısı, Elsa Schiaparelli, tatlı oriental parfümü Shocking ‘i sunduğunda Salvador Dali ile iş birliği içindeydi.Paketleme için parlak, sıcak bir pembe seçmişti ve seçtiği rengin ne kadar çarpıcı bir renk olduğunu düşünürken aklına geldi;işte huzurlarınızda ki isim Shocking ! Onun pembe tonu da bu isimle anılır oldu.1937 moda sezonu boyunca onun rengi tabi ki en yaygın renkti.

SUNG
Uluslar arası tasarımcı Alfred Sung, Sung (1986) adında sevimli beyaz, çiçeksi bir koku üretti.Koku odunlar ve baharatlar geri planına karşılık tazeliyici ve hafif, yeşil turunçgiller ile canlıdır.Üst notalar mandarin, ylang-ylang, kasnı otu sakızı, limon, sümbülü osmundus, yasemin, süsen ve inci çiçeği takip eder,vanilya, portakal tomurcuğu, sandal ağacı, amber ve Kabe samanı ile bitirilir.

TIFFANY
Tiffany parfümü şirketin 150. kuruluş yılı anısına 1987 ‘de yaratılmıştır.Bu karmaşık, yine de romantik koku Hint yasemini, Şam gülü, ylang-ylang, mandarin ve portakal tomurcuğu üst notaları ile bir çiçeksi amber harmanıdır.Merkezi tema süsen, siyah frenk üzümü tomurcuğu ve menekşe yapraklarıdır ve baz notaları sandal ağacı, amber, vanilya ve Kabe samanıdır.

VAN CLEEF & ARPELS

Paris ‘li mücevherciler Van Cleef & Arpels, parıltılı, aldehit notaları ile geliştirilmiş ve tatlı amber, odun bazı ile ısıtılmış bir çiçeksi buket olan Firt ‘ü 1976 ‘da piyasaya sundular.Onların kokusu olan Van Cleef & Arpels (1993) ‘in temini sadece parfüm ve parfüm sıvısı olarak mümkündür. O üst notalar olarak bitki, meyve ve baharatlar, ana merkezde gül, yasemin, fulya ve mimoza özütü bulunan vanilya, misk, sedir ve tonka fasülyesi ile yuvarlatılmış bir florentaldir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularity: unranked [?]

Rastgele Yazılar